Oprava původní provizorní střechy – 2. díl

(1. díl zde)

Info o činnosti v objektu zámku.

19.10.2022 pokračovala oprava provizorního zastřešení našeho zámku. Plán byl nastaven tak, že jeřáb vyzdvihne vazníky a veškerý materiál na horní část budovy. Tesaři budou mít vše po ruce a jeřáb se bude moci přesunout k druhé části zámku (dle schématu). Jak už to bývá se všemi plány, realizace vyžaduje improvizace. Výška budovy je úctyhodných 14 metrů a i když máme kvůli tomu k dispozici 30 metrů vysoký jeřáb, nebylo možné dosáhnout takových pracovních úhlů ramene jeřábu, aby plán tzv. klapl. Muselo se přistoupit k postupnému ukládání vazníků a do části u parku se museli stokilové vazníky přetahovat ručně. Ve výšce 14 metrů se muselo postupovat opravdu s velkou opatrností. Další komplikací nastalo zjištění nevyhovujícího stavu části střechy o které jsme se v první fázi domnívali, že je použitelná. Tato překážka musela být odstraněna a to způsobilo další zásah do plánu pro tento den. Pan Šula z rizikového kácení musel pracovat na odstranění tohoto problému a ke svému úkolu dne se dostal o několik hodin později. Nicméně naplánované úkony v koordinaci jeřáb, tesaři, pilař v rizikové kleci se podařilo dokončit. Vzniklé vícepráce budou vyčísleny a neměli by být v celé akci nijak zásadní. 

Stlučené vazníky, které byly vyrobeny pod kůlnou vedle zámku jsou připraveny k vyzdvižení i se střešními latěmi.
Navigace jeřábníka při kladení stokilových vazníků.
Výška 14 metrů bere dech hlavně když stojíte na samém kraji římsy a ještě musíte sledovat překážky při navigaci jeřábu.
Vazník má délku 9,1 metrů a výšku 30 cm. Vyzdvižení kolem stromů na nádvoří zámku vyžaduje zkušenosti jeřábníka.
„Brífink“ před zahájením. Rozvržení postupů, popis nebezpečných míst , povelů ke komunikaci bez vysílačky.
Zde je pohled na zmíněnou komplikaci se zjištěním o nevhodnosti ponechání původní konstrukce. Je to část, kde je převis černé asfaltové vrstvy.
Zastřešení má jen malý spád ale dle posudku statika je vyhovující.
Detail vazníků a jejich sbíjení hřeby.
Zde tesaři již provádějí rozměřování střešních latí a upevnění vazníků.
Na tomto panoramatickém snímku je vidět napojení na původní nezřícenou část zastřešení.
Tato část je dle schématu stále funkční a odvádí vodu mimo půdorys budovy.
Červené linky ukazují vrcholy zdí, které budou rozebrány až k základům dle studie. Zeď vpravo na snímku je viditelná ze zámeckého parku a i když se zdá zachovalá, je velmi nestabilní. Pan Šula, který z ní odstraňoval trosky nám sdělil, že když po ní kráčel (samozřejmě zajištěn lanem k jeřábu) vlnila se jako visutá lávka. O plánu rozebrání této části tak, aby to nezatížilo rozpočet obce, Vás budeme informovat v následujících info článcích o činnosti na zámku.

Další snímky z pokračování prací budou umístěny rovněž zde.

Těší  nás,  že  při  volbě  naší  společné  budoucnosti  využíváte  Váš  rozum  a srdce.

 

ZÁMECKÝ  TÝM

Total Page Visits: 1211 - Today Page Visits: 1