Transport fresek zpět domů

S potěšením Vás můžeme informovat o transportu již hotových fresek. Fresky jsou zachráněny transferem ze zámku na nosiče. Nosiče, resp. výstavní stojany, které budou sloužit k prezentaci zachráněných maleb jsou již v Dlouhé Loučce. Výtvarná díla od francouzských zajatců, držených na našem zámku, si budete moci již brzy prohlédnout. Při pohledu na ztvárněné scény se budete moci zamyslet nad možnými pohnutkami vězněných vojáků a nebo se jen tak kochat scenériemi a šikovností autorů, jež z obrazů čiší. Budeme Vás informovat hned, jak bude výstava připravena.

Pár fotografií pořízených při transportu fresek z Drahonic u Strakonic.

19.9.2020 05:00 hodin ráno. Natankujeme „plnou“, bereme roušky a vyrážíme.
Kontrola správného označení vozidla musí být!
10:00 jsme na místě a začínáme nakládat
Práce paní restaurátorky se nám moc líbí a neradi bychom je cestou domů poškodili
Dokonalé zafixování nosičů je pro úspěch transportu klíčové
Foto na rozloučenou s paní restaurátorkou a jejím mužem.
Než jsme vyjeli směr Dlouhá Loučka, navštívili jsme pražírnu kávy. Ta je přímo na překrásné návsi Drahonic.
Popíjíme výbornou kávu s horkou čokoládou a koukáme na tuhle směrovou ceduli. Tady jistě musela vzniknout písnička „kdyby byl Bavorov, co jsou Vodňany“
Po 12. hodinách a 720 kilometrech jsme doma v Dlouhé Loučce. Kontrola nákladu dopadla dobře.

Rekapitulace tématu záchrany fresek ze zámku v Dlouhé Loučce níže.

Zachovejte nám prosím přízeň a vraťe se sem pro zjištění dalšího. Nebudete litovat 🙂

Jak se můžete dočíst v historii našeho zámku, byl zde zřízen zajatecký důstojnický tábor VIII H/H, kde byli v letech 1940–1942 umístěni převážně francouzští váleční zajatci, podobně jako na blízkém hradě Sovinci. Byli mezi nimi i nadaní výtvarníci, kteří jednu místnost vyzdobili nástěnnými malbami al secco (hlinitými barvami na suchou omítku) kolem roku 1941.

Zde se můžete rovněž informovat o zkáze, která tyto malby (fresky) nevyhnutelně čekala. Před časem jste se z našich výstupů dozvěděli, že byla zahájena záchrana těchto ojedinělých výtvarných děl.

Z fotografií si lze představit jak namáhavou a pracnou záležitostí se taková záchrana stává. Musí dojít k sejmutí (transferu) z původního místa na zámku v Dlouhé Loučce. Po sejmutí a náležitém označení jednotlivých fragmentů následovala velmi zdlouhavá práce, kterou Vám v příštím článku popíšeme. Paní restaurátorka se svým mužem zdokumentovala celou práci včetně zjištěných skutečností spojených s malbami a jejich autory. Máme se na co těšit.

Total Page Visits: 2030 - Today Page Visits: 1