Kovaný hřeb z roku 1708

Zpět na přehled SOS kampaně

Dárková kazeta s ručně kovaným hřebem ze zámku v Dlouhé Loučce. Rok výroby 1708

Zámek v Dlouhé Loučce obsahuje díky požáru a následnému chátrání trosky z konstrukce stropů a podlah. Stropy byly trámové a fošny k nim přichyceny ručně kovanými hřeby.

Představte si, že se píše rok 1708. Probíhá stavba zámku a tesaři potřebují hřeby pro stropní a podlahové konstrukce. Musí tedy kontaktovat kováře. Kovář je hojně rozšířené řemeslo a s největší pravděpodobností vyrábělo hřeby hned několik kovářů z okolí. Kovář musel každé ráno rozpálit výheň na více jak 700 °C . Rozehřát železo tak, aby se dalo tvářet. Pak z něj nasekat kousky ze kterých se dále budou kovat finální hřeby, které si od něj objednali stavitelé našeho zámku. Bylo objednáno mnoho tisíc kusů. Každý jeden kus držel v ruce mistr kovář a každý kus je originálem.

Právě tyto hřeby staré více jak 310 let vyprošťujeme ze zbývajících trámů. Po vyjmutí hřebů z trámů odstraníme rez pomocí chemické lázně. Tím se uvolní i rez. Po takové lázni musíme hřeby ještě nakonzervovat proti dalšímu rezivění. Hřeby balíme do kazety, která je opatřena důmyslnými zámky. Zámky jsou provlečeny provázkem a následně zapečetěny. Takto uzamknutý hřeb nelze již vyjmout bez porušení pečetě. Součástí kazety s hřebem je i certifikát původu. Certifikát je vydaný zapsaným spolkem ZÁMECKÝ TÝM Dlouhá Loučka z.s.

Celkové dokončení kazety včetně prodejního obalu právě připravujeme a zanedlouho bude kazeta s tímto vzácným hřebem připravena pro zájemce. Bohužel většina trámů ze zámku byla během dlouhých let chátrání vyrabována a proto je počet hřebů omezen jen na stovky kusů.

Právě jste nás zastihli při tvoření těchto stránek. Zachovejte nám prosím přízeň a vraťe se sem pro zjištění dalšího. Nebudete litovat 🙂

Total Page Visits: 674 - Today Page Visits: 4