Hejtman Olomouckého kraje navštívil ZÁMECKÝ TÝM

Je nám ctí informovat Vás o významné události týkající se zámku v Dlouhé Loučce. Hejtman Olomouckého kraje, pan Ladislav Okleštěk,  poctil 27.února 2020, oficiální návštěvou ZÁMECKÝ TÝM.

Ladislav Okleštěk, hejtman Olomouckého kraje

Tato návštěva se neodehrála nahodile. Předcházelo jí předběžné jednání u příležitosti návštěvy Olomouckého kraje panem premiérem Andrejem Babišem. Na besedu konanou u této příležitosti dne 7.1.2020, byl jménem pana  hejtmana přizván jeden z našich členů. Došlo ke krátkému seznámení obou významných představitelů naší země o existujícím záměru zboření našeho zámku. Na to reagoval pan hejtman a přislíbil, že se se situací seznámí. Významná funkce hejtmana samosebou  neumožňuje zabývat se okrajovými záležitostmi. Zdá se ale, že pana hejtmana zaujala činnost ZÁMECKÉHO TÝMU a chtěl se s námi seznámit. O panu hejtmanovi se říká, že drží slovo a to můžeme tedy potvrdit i my, protože si pro nás naplánoval setkání přímo v jeho kanceláři dne 19.2.2020. Pan hejtman je vskutku charismatická osobnost a jeho způsob jednání byl pro nás příjemným zjištěním. A příjemně nás překvapil i svou připraveností k celé problematice. Nastudoval si nejpodstatnější okolnosti včetně písemných výstupů ZÁMECKÉHO TÝMU. Zajisté si také chtěl osobně promluvit s těmi, kteří zámek v Dlouhé Loučce chtějí zachránit. Probrali jsme tedy některé důležité okolnosti, které dávají záchraně našeho zámku smysl. Jsou to například otázka způsobu a rozsahu záchrany. Promyšlený postup provádění záchrany s ohledem na eliminaci předražených dodavatelsko  zadavatelských praktik, které dělají z těchto objektů „bezedné studnice“. Rovněž následnému rentabilnímu provozování s výnosy se musí nastavit promyšlená strategie. Ale to je až sekundární  záležitost samotných vlastníků, občanů. Ujasnili jsme si, že prioritní cíl je vyčištění a zastřešení objektu. Tím dojde ke zhodnocení obecního majetku a hlavně další postup nebude ovlivňován kritickou rychlostí chátrání. Zdá se, že jsme verbálně uspěli, protože pan hejtman ihned stanovil termín návštěvy našeho spolku spojeného s prohlídkou zámku v Dlouhé Loučce.

Momentka ze společné schůzky u pana hejtmana ze dne 19.2.2020.
MUDr. Milan Nasswettr, hejtman Ladislav Okleštěk, Michal Klein

O návštěvě ZÁMECKÉHO TÝMU panem hejtmanem jsme informovali na konaném zasedání rady naší obce a samozřejmě členy a sympatizanty ZÁMECKÉHO TÝMU. Návštěva se konala dopoledne a proto se jí nemohli účastnit ti zájemci, kteří byli toho času v práci. Nicméně pro Vás, kteří máte zájem o zachování zámku a nemohli jste se z jakýchkoliv důvodů účastnit, máme vzkaz. Pan hejtman Okleštěk si s obdivem váží Vaší vykonané práce a podpory myšlenky zachovat tuto památku pro budoucí generace. V dnešní konzumní době je vznik spolku zabývajícího se veřejným zájmem hoden uznání. Zvláště pak s tak dlouhodobým cílem jakým je zachování velmi zanedbané památky. Váží si odvahy všech, kteří byli vystaveni posměchu a pohrdání jen kvůli tomu, že se zastali myšlenky ZÁMECKÉHO TÝMU. Uznání si zaslouží všichni, kteří podpořili ZÁMECKÝ TÝM nejen svou prací, ale i penězi. S nadsázkou nás všechny nazval politiky, protože svým nezištným postojem v podstatě pracujeme pro ostatní kolem nás a ne jen pro sebe samé.  Alespoň tak by to politikové dělat měli, dodal. Pohlazením na duši byl během prohlídky vyjádřený respekt ke schopnosti skupiny lidí podílet se společně na udržení a vytváření vzájemné podpory v tak obtížném úkolu, který ZÁMECKÝ TÝM  na sebe převzal. K vyřčeným povzdechům, že se nám podobného uznání a podpory nedostává od vedení vlastní obce nám pan hejtman sdělil moudrá slova. Řekl, že největším uměním v životě člověka a ne jen politika, je poznat chvíli, ve které je potřeba přehodnotit a změnit svůj názor.

Při následné prohlídce zámecké kaple vyslovil pan hejtman přání osobně se účastnit nového vysvěcení. Snad to bude brzy a budou nám na to stačit naše životy.

Pan hejtman si prohlédl i sklepy a zasvěceně hovořil o nejrůznějších technologických postupech při opravách historických budov. Má s tím již bohaté zkušenosti. Dvacet let starostoval ve Výšovicích na Prostějovsku a tamní zámek jej dokázal při rekonstrukci mnohému naučit.

Při prohlídce nejzachovalejší části našeho zámku se i nálada rozveselila a pan hejtman nás nenechal na pochybách, že rozumí i humoru. Naprosto suverénním a vtipným projevem nám sdělil, že si je vědom naší taktiky vmanipulovat ho do role toho, co má „prachy“. Fakt jsme se nasmáli.

Příležitosti setkat se s panem hejtmanem využilo několik členů a sympatizantů ZÁMECKÉHO TÝMU. Bohužel nevydrželi až do konce prohlídky a nejsou na společné fotografii. Prohlídky se účastnilo 28 osob.

Pan hejtman si pro nás ve svém nabitém programu doslova urval jednu hodinu času. To, že s námi vydržel nakonec hodiny dvě, nás velmi těší a využili jsme čas k příjemné debatě týkající se našeho spolku a záchrany zámku v Dlouhé Loučce. Pan hejtman je jistě moudrý a zkušený muž a jeho podpora i bohaté zkušenosti směřované k záchraně našeho zámku nám velmi morálně pomáhají. Výsledky naší společné debaty a taktiky, můžeme-li to tak nazvat, budeme rozvíjet a průběžně o nich informovat. Jistě jste nedočkaví na výsledek celé oficiální návštěvy. Již jste nám někteří volali a zajímali se zda nám pan hejtman Okleštěk dá nějaké peníze. Tento dotaz chápeme. Věřte nám ale, že ač by se nám jakákoliv finanční podpora od pana hejtmana náramně líbila, byla pro nás celá oficiální návštěva velmi důležitá z jiného důvodu. Mnozí tuší a stávají se našimi sympatizanty hlavně z tohoto důvodu. Tím důvodem je podpora naší činnosti opravdovým představitelem lidské komunity. Volení představitelé si mají všímat svých voličů a neselhávat v podpoře jejich každodenních činností. Pan hejtman Okleštěk je pro nás tím správným představitelem, politikem, člověkem, přítelem, moudrým a zkušeným mužem. Jasně, že pan hejtman ví o obrovské výzvě v podobě záchrany velmi neutěšeného stavu našeho zámku. I my to víme. Pan hejtman ale ctí heslo „nedovol, aby tě strach z prohry, vyřadil ze hry“. Velmi si pana hejtmana vážíme za to, že si nás „všiml“ a věříme, že pokud bude disponovat nějakou možností pomoci, tak nám udělá nabídku. Pan hejtman řekl ještě jednu moudrost. Pokud má mít on nebo kdokoliv jiný vůli poskytnout pomoc v kterékoliv jiné záležitosti, jistě bude mít i zájem aby pomoc byla efektivně využita. Zkrátka, aby „padla na úrodnou půdu“. Řekl nám, že náš spolek má jistě větší potenciál být dobrým společenstvím pro efektivní využití sil a prostředků, nežli ten který jen natahuje ruku a sám nedělá nic.

Panu hejtmanovi velmi děkujeme za návštěvu a těšíme se na další setkání. Přejeme mu, aby jeho práce i nadále dokázala kouzlit úsměvy na tvářích našich skvělých spoluobčanů.

V souvislosti s návštěvou pana hejtmana musíme ještě poděkovat provozovatelům Italského bistra CASTELLI v Dlouhé Loučce. Umožnili nám uskutečnit debatu v opravdu příjemném prostředí a s vynikající nabídkou. Pan hejtman tu dostal speciální dezert, který byl vážně výjimečný. Doporučujeme všem si ho zde objednat. Nevíme již název, ale pokud si objednáte dezert, který velmi chutnal panu hejtmanovi, dostanete jej. Rovněž musíme upozornit na nabídku pravé nefalšované italské pizzy. Pan Alessio Castelli vysvětlil v čem je jeho pizza výjimečná. Peče ji z takzvaného Římského těsta, které kyne neuvěřitelných 120 hodin. Jedná se o směs tří druhů mouky. Rýžová, sojová a pšeničná. S panem Castellim se moc nedomluvíte pokud neovládáte italštinu. Je to totiž pravý Ital a vaří pravá italská jídla. Z komunikace nemusíte mít obavy. Partnerka pana Alessia vám poskytne luxusní servis v češtině. Takže tip na oběd či večeři do pravého a nefalšovaného Italského bistra v Dlouhé Loučce je zaručenou volbou.

Těší nás, že při volbě naší společné budoucnosti využíváte svůj rozum i srdce.

ZÁMECKÝ TÝM Dlouhá Loučka z.s.

Total Page Visits: 3129 - Today Page Visits: 1